Tävling: Vårkampen      
Tävlingsdag: Söndagen den 1 maj 2005      
Tävlingsarrangör: Hässleholms AIS      
Tävlingsplats: Österås IP, Hässleholm      
Tävlingsledare: Pär-Ola Bendahl      
Eltidtagning: FinishLynx      
Väder: Strålande sol och lätt bris      
250 deltagare från 19 föreningar      
         
Klass   Namn Förening Resulat Vind
P19  100 meter     Vind: +0,8      
1   Andreas Lövkvist -86 Eslövs AI 12,04  
2   Kalle Lindén -87 Hässleholms AIS 12,18  
3   Fredrik Hällefors -87 Hässleholms AIS 12,21  
4   Christian Persson -87 Åhus FIK 13,05  
         
P19  800 meter          
1   Fredrik Hällefors -87 Hässleholms AIS 2.19,41  
2   Andreas Lövkvist -86 Eslövs AI 2.23,53  
3   Kalle Lindén -87 Hässleholms AIS 2.24,36  
4   Christian Persson -87 Åhus FIK 2.27,44  
         
P19  Längdhopp          
1   Kalle Lindén -87 Hässleholms AIS 5,63 -0,9
2   Andreas Lövkvist -86 Eslövs AI 5,58 +0,0
3   Fredrik Hällefors -87 Hässleholms AIS 5,30 +0,0
4   Christian Persson -87 Åhus FIK 5,02 -0,7
         
P19  Kulstötning          
1   Andreas Lövkvist -86 Eslövs AI 10,48  
2   Fredrik Hällefors -87 Hässleholms AIS 7,90  
3   Christian Persson -87 Åhus FIK 7,86  
4   Kalle Lindén -87 Hässleholms AIS 7,35  
         
         
P17  100 meter     Vind: +1,1      
1   Fabian Fallgren -89 Åhus FIK 11,76  
2   Andreas Hugosson -88 Hässleholms AIS 11,88  
3   Oskar Gydell -88 Hässleholms AIS 12,39  
         
P17  800 meter          
1   Viktor Malm -88 IFK Trelleborg 2.09,06  
2   Andreas Hugosson -88 Hässleholms AIS 2.22,06  
3   Fabian Fallgren -89 Åhus FIK 2.22,92  
4   Oskar Gydell -88 Hässleholms AIS 2.33,59  
         
P17  Längdhopp          
1   Fabian Fallgren -89 Åhus FIK 6,22 +0,0
2   Andreas Hugosson -88 Hässleholms AIS 5,27 +0,0
3   Oskar Gydell -88 Hässleholms AIS 5,00 -0,5
         
P17  Kulstötning          
1   Oskar Gydell -88 Hässleholms AIS 8,97  
2   Andreas Hugosson -88 Hässleholms AIS 7,92  
3   Fabian Fallgren -89 Åhus FIK 6,82  
         
         
Klass   Namn Förening Resulat Vind
P15  100 meter  A-final     Vind: +0,3      
1   Kim Rosing -91 Vittsjö GIK 12,69  
2   Marcus Martinsson -90 Åhus FIK 12,73  
3   Jojje Arvidsson -91 Vittsjö GIK 13,05  
4   Daniel Möller -90 Åhus FIK 13,16  
5   Christoffer Kjellqvist -90 Hässleholms AIS 13,40  
         
P15  100 meter  B-final     Vind: -0,6      
1   Max Nyman -90 Hässleholms AIS 12,61  
2   Oliver Sänneskog -91 IFK Helsingborg 12,87  
3   Erik Wandemar -90 Hässleholms AIS 12,96  
4   Felix Josefsson -91 Hässleholms AIS 13,07  
         
P15  800 meter          
1   Oliver Sänneskog -91 IFK Helsingborg 2.13,06  
2   Jojje Arvidsson -91 Vittsjö GIK 2.13,73  
3   Max Nyman -90 Hässleholms AIS 2.20,56  
4   Daniel Möller -90 Åhus FIK 2.20,99  
5   Henrik Rosenborg -91 Höörs IF 2.21,03  
6   Felix Josefsson -91 Hässleholms AIS 2.26,92  
         
P15  Längdhopp          
1   Max Nyman -90 Hässleholms AIS 5,56 -1,4
2   Marcus Martinsson -90 Åhus FIK 5,16 -0,2
3   Daniel Möller -90 Åhus FIK 4,84 -3,8
4   Erik Wandemar -90 Hässleholms AIS 4,69 -1,8
5   Jojje Arvidsson -91 Vittsjö GIK 4,69  
6   Felix Josefsson -91 Hässleholms AIS 4,61 -1,3
7   Christoffer Kjellqvist -90 Hässleholms AIS 4,44 +0,0
         
P15  Kulstötning          
1   Max Nyman -90 Hässleholms AIS 12,50  
2   Christoffer Kjellqvist -90 Hässleholms AIS 10,51  
3   Daniel Möller -90 Åhus FIK 10,44  
4   Marcus Martinsson -90 Åhus FIK 9,40  
5   Jojje Arvidsson -91 Vittsjö GIK 8,47  
6   Felix Josefsson -91 Hässleholms AIS 8,47  
7   Erik Wandemar -90 Hässleholms AIS 8,14  
         
         
P13  80 meter     Vind: +1,3      
1   Albert De Capretz -92 Malmö AI 9,83  
2   Martin Fredriksson -92 Vittsjö GIK 11,48  
3   Ruben Larsson -92 IFK Lund 11,57  
4   Jonathan Lingman -92 Hässleholms AIS 11,74  
5   William Ahlborn -92 Hässleholms AIS 12,82  
6   Martynas Kucinskas -92 Hässleholms AIS 13,89  
         
P13  600 meter          
1   Albert De Capretz -92 Malmö AI 1.50,94  
2   Ruben Larsson -92 IFK Lund 1.55,65  
3   Martin Fredriksson -92 Vittsjö GIK 1.56,45  
4   William Ahlborn -92 Hässleholms AIS 2.04,95  
5   Jonathan Lingman -92 Hässleholms AIS 2.23,42  
6   Martynas Kucinskas -92 Hässleholms AIS 2.34,20  
         
Klass   Namn Förening Resulat Vind
P13  Längdhopp          
1   Albert De Capretz -92 Malmö AI 5,93 +1,6
2   Ruben Larsson -92 IFK Lund 4,46 +1,9
3   Martin Fredriksson -92 Vittsjö GIK 4,27 +1,1
4   Jonathan Lingman -92 Hässleholms AIS 4,10 +2,0
5   William Ahlborn -92 Hässleholms AIS 3,36 +2,3
6   Martynas Kucinskas -92 Hässleholms AIS 2,85 +1,6
         
P13  Kulstötning          
1   Albert De Capretz -92 Malmö AI 13,68  
2   Ruben Larsson -92 IFK Lund 9,72  
3   Philip Larsson -92 IFK Lund 8,18  
4   Jonathan Lingman -92 Hässleholms AIS 7,48  
5   Martin Fredriksson -92 Vittsjö GIK 6,95  
6   Martynas Kucinskas -92 Hässleholms AIS 6,80  
7   William Ahlborn -92 Hässleholms AIS 5,86  
         
         
P12  Snabbaste 12-åring     Vind: +0,9      
1   Jim Wannehag -93 KFUM Kristianstad 11,34  
2   Linus Mårtensson -93 Hässleholms AIS 12,29  
         
P12  80 meter     Vind: +0,9      
1   Jim Wannehag -93 KFUM Kristianstad 11,34  
2   Christoffer Lindkvist -93 IK Finish 11,48  
3   Kristian Ekelund-Axelsson -93 IFK Lund 11,52  
4   Linus Mårtensson -93 Hässleholms AIS 12,29  
5   Andreas Svefelt -93 IF Kronan 12,57  
6   Anton Dahlberg -93 IK Finish 12,91  
7   Patrik Grahn -93 IFK Lund 13,52  
  Elias Saglamoglu -93 IF Kronan ej start  
         
P12  600 meter          
1   Jim Wannehag -93 KFUM Kristianstad 1.54,60  
2   Kristian Ekelund-Axelsson -93 IFK Lund 1.55,08  
3   Christoffer Lindkvist -93 IK Finish 1.57,60  
4   Andreas Svefelt -93 IF Kronan 1.59,96  
5   Anton Dahlberg -93 IK Finish 2.12,69  
6   Patrik Grahn -93 IFK Lund 2.15,68  
  Elias Saglamoglu -93 IF Kronan ej start  
         
P12  Längdhopp          
1   Christoffer Lindkvist -93 IK Finish 4,59 +1,3
2   Kristian Ekelund-Axelsson -93 IFK Lund 4,51 +2,4
3   Jim Wannehag -93 KFUM Kristianstad 4,20 +2,6
4   Andreas Svefelt -93 IF Kronan 3,94 +2,8
5   Patrik Grahn -93 IFK Lund 3,50 +1,7
6   Anton Dahlberg -93 IK Finish 3,38 +3,2
         
P12  Kulstötning          
1   Anton Dahlberg -93 IK Finish 8,23  
2   Jim Wannehag -93 KFUM Kristianstad 7,16  
3   Kristian Ekelund-Axelsson -93 IFK Lund 6,02  
4   Christoffer Lindkvist -93 IK Finish 5,92  
5   Patrik Grahn -93 IFK Lund 4,76  
6   Andreas Svefelt -93 IF Kronan 4,66  
Klass   Namn Förening Resulat Vind
P11  60 meter     Vind: +0,0      
1   Linus Magnusson -94 Klippans FK 8,79  
2   Emil Larsson -94 IFK Lund 9,53  
2   Yann Palm -94 IFK Lund 9,53  
4   Patrik Thiman -94 IFK Lund 9,71  
5   August Rydell -94 Hässleholms AIS 9,83  
6   Linus Andersson -94 Åhus FIK 10,21  
7   Simon Strand -94 IFK Lund 12,04  
         
P11  400 meter          
1   Linus Magnusson -94 Klippans FK 1.11,10  
2   August Rydell -94 Hässleholms AIS 1.14,20  
3   Linus Andersson -94 Åhus FIK 1.15,05  
4   Patrik Thiman -94 IFK Lund 1.15,12  
5   Yann Palm -94 IFK Lund 1.16,24  
6   Emil Larsson -94 IFK Lund 1.17,68  
7   Simon Strand -94 IFK Lund 1.35,06  
         
P11  Längdhopp          
1   Linus Magnusson -94 Klippans FK 4,47 +1,4
2   Emil Larsson -94 IFK Lund 4,12 +0,5
3   Yann Palm -94 IFK Lund 4,00 +0,0
4   Linus Andersson -94 Åhus FIK 3,74 +0,3
5   August Rydell -94 Hässleholms AIS 3,70 +1,7
6   Patrik Thiman -94 IFK Lund 3,63 +0,5
7   Alexander Neumann -94 Vittsjö GIK 3,01 +0,5
8   Simon Strand -94 IFK Lund 2,68 +1,4
         
P11  Kulstötning          
1   Emil Larsson -94 IFK Lund 8,27  
2   Alexander Neumann -94 Vittsjö GIK 7,10  
3   Patrik Thiman -94 IFK Lund 7,03  
4   Yann Palm -94 IFK Lund 6,74  
5   Linus Magnusson -94 Klippans FK 6,51  
6   Linus Andersson -94 Åhus FIK 6,11  
7   August Rydell -94 Hässleholms AIS 5,53  
8   Simon Strand -94 IFK Lund 4,62  
         
         
P10  60 meter  A-final     Vind: +0,0      
1   Markus Jernek -95 KFUM Kristianstad 9,58  
2   Mårten Waldman -95 IFK Helsingborg 9,77  
3   Victor Persson -95 Staffanstorps AI 9,82  
4   Erik Brännmo -95 Staffanstorps AI 9,90  
5   Viktor Schack -95 Åhus FIK 10,15  
6   Kristoffer Kärvegård -95 Hässleholms AIS 10,38  
         
P10  60 meter  B-final     Vind: +0,0      
1   Robin Theander -95 IF Kronan 9,98  
2   Zack Mårtensson -95 Ryssbergets IK 10,05  
3   David Elvingsson -95 KFUM Kristianstad 10,11  
4   Thimo Stjärnfeldt -95 IF Kronan 10,18  
5   Staffan Åkesson -95 Hässleholms AIS 10,44  
6   Johan Martinsson -95 Hässleholms AIS 10,93  
         
         
Klass   Namn Förening Resulat Vind
P10  400 meter  A-final      
1   Markus Jernek -95 KFUM Kristianstad 1.21,68  
2   Erik Brännmo -95 Staffanstorps AI 1.21,78  
3   Mårten Waldman -95 IFK Helsingborg 1.28,13  
4   Victor Persson -95 Staffanstorps AI 1.31,31  
5   Viktor Schack -95 Åhus FIK 1.36,44  
         
P10  400 meter  B-final      
1   David Elvingsson -95 KFUM Kristianstad 1.15,68  
2   Thimo Stjärnfeldt -95 IF Kronan 1.20,23  
3   Robin Theander -95 IF Kronan 1.22,47  
4   Staffan Åkesson -95 Hässleholms AIS 1.24,50  
         
P10  400 meter  C-final      
1   Kristoffer Kärvegård -95 Hässleholms AIS 1.22,96  
2   Erik Isaksson -95 Staffanstorps AI 1.29,27  
         
P10  Längdhopp          
1   Johan Brännmo -95 Staffanstorps AI 3,93 +0,3
2   Markus Jernek -95 KFUM Kristianstad 3,91 +0,0
3   Mårten Waldman -95 IFK Helsingborg 3,79 +1,1
4   Erik Brännmo -95 Staffanstorps AI 3,61 +0,0
5   Victor Persson -95 Staffanstorps AI 3,51 -0,3
6   Viktor Schack -95 Åhus FIK 3,43 +0,0
7   Staffan Åkesson -95 Hässleholms AIS 3,35 +0,1
8   David Elvingsson -95 KFUM Kristianstad 3,30 +0,0
9   Thimo Stjärnfeldt -95 IF Kronan 3,28 +0,7
10   Zack Mårtensson -95 Ryssbergets IK 3,25 +1,2
11   Kristoffer Kärvegård -95 Hässleholms AIS 3,25 +0,7
12   Robin Theander -95 IF Kronan 3,11 +0,0
13   Erik Isaksson -95 Staffanstorps AI 2,64 +0,3
         
P10  Kulstötning          
1   Zack Mårtensson -95 Ryssbergets IK 7,59  
2   Markus Jernek -95 KFUM Kristianstad 7,30  
3   Viktor Schack -95 Åhus FIK 7,21  
4   Erik Brännmo -95 Staffanstorps AI 6,92  
5   Staffan Åkesson -95 Hässleholms AIS 6,71  
6   Mårten Waldman -95 IFK Helsingborg 6,60  
7   Victor Persson -95 Staffanstorps AI 6,44  
8   Johan Brännmo -95 Staffanstorps AI 6,28  
9   Kristoffer Kärvegård -95 Hässleholms AIS 6,25  
10   Erik Isaksson -95 Staffanstorps AI 5,46  
11   Robin Theander -95 IF Kronan 5,18  
12   Thimo Stjärnfeldt -95 IF Kronan 5,06  
13   David Elvingsson -95 KFUM Kristianstad 4,06  
         
         
P09  60 meter  A-final     Vind: +0,0      
1   Emil Schmidt -96 Staffanstorps AI 9,58  
2   Gustav Dahl -96 KFUM Kristianstad 10,13  
3   Axel Bendahl -96 Hässleholms AIS 10,51  
4   Johan Möller -96 Åhus FIK 11,02  
5   David Grahn -96 IFK Lund 11,07  
6   Bendik Borgström -96 Ryssbergets IK 11,19  
         
Klass   Namn Förening Resulat Vind
P09  60 meter  B-final     Vind: +0,0      
1   Oskar Persson -96 Åhus FIK 10,71  
2   Karl-Johan Kjellberg -96 Staffanstorps AI 10,85  
3   Daniel Svensson -96 Hässleholms AIS 11,40  
4   Alexander Johansson -96 Hässleholms AIS 11,46  
5   André Nilsson -96 Ryssbergets IK 12,10  
         
P09  400 meter          
1   Gustav Dahl -96 KFUM Kristianstad 1.14,31  
2   Emil Schmidt -96 Staffanstorps AI 1.19,36  
3   Axel Bendahl -96 Hässleholms AIS 1.20,27  
4   David Grahn -96 IFK Lund 1.28,64  
5   Oskar Persson -96 Åhus FIK 1.29,01  
6   Karl-Johan Kjellberg -96 Staffanstorps AI 1.30,83  
7   Daniel Svensson -96 Hässleholms AIS 1.31,60  
8   Johan Möller -96 Åhus FIK 1.33,50  
9   Alexander Johansson -96 Hässleholms AIS 1.33,52  
         
P09  Längdhopp          
1   Gustav Dahl -96 KFUM Kristianstad 3,72 +0,3
2   Emil Schmidt -96 Staffanstorps AI 3,44 +0,1
3   Axel Bendahl -96 Hässleholms AIS 3,39 +1,2
4   Oskar Persson -96 Åhus FIK 3,29 +0,8
5   Bendik Borgström -96 Ryssbergets IK 3,03 +0,6
6   David Grahn -96 IFK Lund 3,01 +0,7
7   Johan Möller -96 Åhus FIK 2,95 +0,7
8   Karl-Johan Kjellberg -96 Staffanstorps AI 2,93 +0,0
9   Daniel Svensson -96 Hässleholms AIS 2,80 +1,7
10   Alexander Johansson -96 Hässleholms AIS 2,69 +0,4
11   André Nilsson -96 Ryssbergets IK 2,36 +0,0
         
P09  Kulstötning          
1   Gustav Dahl -96 KFUM Kristianstad 5,93  
2   Emil Schmidt -96 Staffanstorps AI 5,62  
3   Karl-Johan Kjellberg -96 Staffanstorps AI 5,43  
4   Axel Bendahl -96 Hässleholms AIS 5,03  
5   David Grahn -96 IFK Lund 4,14  
6   Oskar Persson -96 Åhus FIK 4,01  
7   Johan Möller -96 Åhus FIK 3,93  
8   Alexander Johansson -96 Hässleholms AIS 3,65  
9   Daniel Svensson -96 Hässleholms AIS 3,58  
         
         
P08  60 meter  A-final     Vind: -0,4      
1   Lucas Olsson -97 Ryssbergets IK 10,83  
2   Andreas Vidovic -97 Staffanstorps AI 10,97  
3   Oscar Ljunglöf -97 Ryssbergets IK 11,53  
4   Samuel Andresen -97 IF Kronan 11,75  
5   Jakob Isaksson -97 Staffanstorps AI 12,21  
         
P08  60 meter  B-final     Vind: -0,6      
1   Marcus Nyberg -97 IK Finish 10,96  
2   Måns Andreasson -97 Åhus FIK 11,33  
3   Daniel Neumann -97 Vittsjö GIK 11,47  
4   Felix Johansson -97 Hässleholms AIS 13,05  
5   Anton Nurmela -97 Åhus FIK 13,27  
Klass   Namn Förening Resulat Vind
P08  400 meter          
1   Marcus Nyberg -97 IK Finish 1.23,39  
2   Andreas Vidovic -97 Staffanstorps AI 1.25,23  
3   Lucas Olsson -97 Ryssbergets IK 1.30,73  
4   Daniel Neumann -97 Vittsjö GIK 1.32,61  
5   Måns Andreasson -97 Åhus FIK 1.34,26  
6   Oscar Ljunglöf -97 Ryssbergets IK 1.35,51  
7   Jakob Isaksson -97 Staffanstorps AI 1.37,27  
8   Samuel Andresen -97 IF Kronan 1.40,01  
9   Felix Johansson -97 Hässleholms AIS 1.50,48  
10   Anton Nurmela -97 Åhus FIK 1.55,85  
         
P08  Längdhopp          
1   Marcus Nyberg -97 IK Finish 3,11 +0,0
2   Lucas Olsson -97 Ryssbergets IK 2,96 +0,9
3   Andreas Vidovic -97 Staffanstorps AI 2,83 +1,7
4   Måns Andreasson -97 Åhus FIK 2,76 +0,0
5   Samuel Andresen -97 IF Kronan 2,63 +1,1
6   Jakob Isaksson -97 Staffanstorps AI 2,43 +0,0
7   Felix Johansson -97 Hässleholms AIS 2,35 +1,1
8   Anton Nurmela -97 Åhus FIK 2,28 +0,0
         
P08  Kulstötning          
1   Oscar Ljunglöf -97 Ryssbergets IK 5,97  
2   Samuel Andresen -97 IF Kronan 4,57  
3   Anton Nurmela -97 Åhus FIK 4,33  
4   Lucas Olsson -97 Ryssbergets IK 4,17  
5   Marcus Nyberg -97 IK Finish 4,08  
6   Måns Andreasson -97 Åhus FIK 3,93  
7   Jakob Isaksson -97 Staffanstorps AI 3,86  
8   Andreas Vidovic -97 Staffanstorps AI 3,33  
9   Felix Johansson -97 Hässleholms AIS 3,32  
         
         
P07  60 meter     Vind: +0,0      
1   Tobias Lindberget -98 KFUM Kristianstad 10,92  
2   Olof Malmberg -98 Hässleholms AIS 11,11  
3   Rasmus Eriksson -98 Kils AIK 11,52  
4   Erik Larsson -99 IFK Lund 12,38  
5   Axel Cederholm -98 Hässleholms AIS 12,70  
         
P07  400 meter          
1   Olof Malmberg -98 Hässleholms AIS 1.25,53  
2   Tobias Lindberget -98 KFUM Kristianstad 1.31,23  
3   Rasmus Eriksson -98 Kils AIK 1.34,91  
4   Axel Cederholm -98 Hässleholms AIS 1.48,35  
5   Erik Larsson -99 IFK Lund 1.48,54  
         
P07  Längdhopp          
1   Olof Malmberg -98 Hässleholms AIS 2,88 +0,3
2   Rasmus Eriksson -98 Kils AIK 2,86 +0,3
3   Tobias Lindberget -98 KFUM Kristianstad 2,65 +0,0
4   Axel Cederholm -98 Hässleholms AIS 2,39 +0,0
5   Erik Larsson -99 IFK Lund 2,10 +0,3
         
         
Klass   Namn Förening Resulat Vind
P07  Kulstötning          
1   Tobias Lindberget -98 KFUM Kristianstad 5,27  
2   Rasmus Eriksson -98 Kils AIK 4,49  
3   Axel Cederholm -98 Hässleholms AIS 3,20  
4   Olof Malmberg -98 Hässleholms AIS 2,94  
5   Erik Larsson -99 IFK Lund 2,43  
         
         
F19  100 meter     Vind: -1,4      
1   Ida Nilsson -89 Hässleholms AIS 13,44  
2   Mimmie Andersson -89 Åhus FIK 13,91  
3   Malin Friberg -86 Åhus FIK 14,07  
4   Jennie Karström -86 Åhus FIK 14,24  
5   Sara Svanlund -89 Höörs IF 14,66  
  Johanna Englund -86 Åhus FIK diskv  
         
F19  800 meter          
1   Ida Nilsson -89 Hässleholms AIS 2.35,35  
2   Johanna Englund -86 Åhus FIK 2.42,13  
3   Malin Friberg -86 Åhus FIK 2.44,63  
4   Mimmie Andersson -89 Åhus FIK 2.51,70  
         
F19  Längdhopp          
1   Malin Friberg -86 Åhus FIK 4,86 +0,9
2   Jennie Karström -86 Åhus FIK 4,69 +0,0
3   Ida Nilsson -89 Hässleholms AIS 4,56 +0,0
4   Johanna Englund -86 Åhus FIK 4,54 -0,9
5   Sara Svanlund -89 Höörs IF 4,30 -0,2
6   Mimmie Andersson -89 Åhus FIK 4,28 +2,1
         
F19  Kulstötning          
1   Malin Friberg -86 Åhus FIK 8,08  
2   Ida Nilsson -89 Hässleholms AIS 7,97  
3   Mimmie Andersson -89 Åhus FIK 7,45  
4   Jennie Karström -86 Åhus FIK 7,34  
5   Johanna Englund -86 Åhus FIK 6,09  
         
         
F14  100 meter  A-final     Vind: +0,0      
1   Sara Svensson -91 Hässleholms AIS 13,40  
2   Anna Gunnarsson -91 Vittsjö GIK 14,20  
3   Lisa Albinsson -91 Åhus FIK 14,27  
4   Nicoletta Ioannou -91 Hässleholms AIS 14,58  
5   Josefine Gustavsson -91 Åhus FIK 14,62  
         
F14  100 meter  B-final     Vind: +0,0      
1   Matilda Farkas -91 Heleneholms IF 13,10  
2   Nathalie Busk -91 Malmö AI 13,86  
3   Amanda Möller -91 Höörs IF 15,04  
4   Frida Sörensen -91 Hässleholms AIS 15,83  
         
Klass   Namn Förening Resulat Vind
F14  800 meter          
1   Sara Svensson -91 Hässleholms AIS 2.34,18  
2   Nathalie Busk -91 Malmö AI 2.39,14  
3   Lisa Albinsson -91 Åhus FIK 2.50,20  
4   Josefine Gustavsson -91 Åhus FIK 2.54,45  
5   Anna Gunnarsson -91 Vittsjö GIK 3.08,34  
  Nicoletta Ioannou -91 Hässleholms AIS ej start  
         
F14  Längdhopp          
1   Sara Svensson -91 Hässleholms AIS 4,85 +0,5
2   Matilda Farkas -91 Heleneholms IF 4,60 -0,7
3   Nathalie Busk -91 Malmö AI 4,28 +0,3
4   Lisa Albinsson -91 Åhus FIK 4,28 -0,8
5   Nicoletta Ioannou -91 Hässleholms AIS 4,02 +2,2
6   Josefine Gustavsson -91 Åhus FIK 3,86 +0,3
7   Anna Gunnarsson -91 Vittsjö GIK 3,83 +0,3
8   Petronella Eriksson -91 Höörs IF 3,78 +1,3
9   Amanda Möller -91 Höörs IF 3,62 +0,9
10   Frida Sörensen -91 Hässleholms AIS 2,48 -1,5
         
F14  Kulstötning          
1   Nicoletta Ioannou -91 Hässleholms AIS 7,80  
2   Nathalie Busk -91 Malmö AI 7,68  
3   Sara Svensson -91 Hässleholms AIS 7,05  
4   Anna Gunnarsson -91 Vittsjö GIK 6,68  
5   Josefine Gustavsson -91 Åhus FIK 6,65  
6   Lisa Albinsson -91 Åhus FIK 6,32  
7   Frida Sörensen -91 Hässleholms AIS 4,61  
         
         
F13  80 meter  A-final     Vind: +0,0      
1   Julia Wiberg -92 UF Contact 10,57  
2   Sofie Eriksson -92 Malmö AI 10,75  
3   Nicole Möllerberg -92 Malmö AI 10,93  
4   Elin Dulke -92 IFK Lund 11,23  
5   Julia Björkestrand -92 IK Finish 11,54  
6   Mia Lindgren -92 Malmö AI 11,78  
7   Maria Åkerblom -92 Malmö AI 11,79  
8   Ellen Isacsson -92 Åhus FIK 11,89  
         
F13  80 meter  B-final     Vind: +0,0      
1   Lisa Laursen -92 Hässleholms AIS 11,16  
2   Mimmi Christiansson -92 Hässleholms AIS 11,47  
3   Anna Karlsson -92 Hässleholms AIS 11,51  
4   Elin Gustavsson -92 Höörs IF 11,64  
5   Louise Svärd -92 IK Finish 11,66  
6   Louise Nyberg -92 IK Finish 12,06  
7   Nicole Möller -92 Hässleholms AIS 12,39  
8   Tilda Helgesson -92 Åhus FIK 12,67  
         
Klass   Namn Förening Resulat Vind
F13  600 meter  A-final      
1   Julia Wiberg -92 UF Contact 1.48,39  
2   Nicole Möllerberg -92 Malmö AI 1.49,79  
3   Mia Lindgren -92 Malmö AI 1.53,29  
4   Louise Svärd -92 IK Finish 1.54,39  
5   Elin Dulke -92 IFK Lund 1.54,56  
6   Sofie Eriksson -92 Malmö AI 1.57,65  
7   Maria Åkerblom -92 Malmö AI 2.02,00  
         
F13  600 meter  B-final      
1   Mimmi Christiansson -92 Hässleholms AIS 1.48,12  
2   Tilda Helgesson -92 Åhus FIK 1.56,36  
3   Lisa Laursen -92 Hässleholms AIS 2.02,11  
4   Ellen Isacsson -92 Åhus FIK 2.05,40  
5   Anna Karlsson -92 Hässleholms AIS 2.07,48  
6   Nicole Möller -92 Hässleholms AIS 2.20,71  
         
F13  Längdhopp          
1   Julia Wiberg -92 UF Contact 5,07 -0,8
2   Sofie Eriksson -92 Malmö AI 4,84 -1,1
3   Nicole Möllerberg -92 Malmö AI 4,77 -0,1
4   Maria Åkerblom -92 Malmö AI 4,59 -0,5
5   Elin Dulke -92 IFK Lund 4,57 +0,0
6   Lisa Laursen -92 Hässleholms AIS 4,48 -0,9
7   Mia Lindgren -92 Malmö AI 4,38 +0,1
8   Louise Svärd -92 IK Finish 4,37 +0,0
9   Anna Karlsson -92 Hässleholms AIS 4,36 +0,0
10   Julia Björkestrand -92 IK Finish 4,29 -0,9
11   Ellen Isacsson -92 Åhus FIK 4,23 -0,8
12   Nicole Möller -92 Hässleholms AIS 4,18 -0,8
13   Louise Nyberg -92 IK Finish 4,17 -1,0
14   Mimmi Christiansson -92 Hässleholms AIS 4,13 -0,8
15   Tilda Helgesson -92 Åhus FIK 3,67 -1,1
16   Jenny Borglund -92 IK Finish 3,33 +0,0
         
F13  Kulstötning          
1   Julia Wiberg -92 UF Contact 9,81  
2   Mia Lindgren -92 Malmö AI 9,36  
3   Nicole Möller -92 Hässleholms AIS 9,08  
4   Louise Svärd -92 IK Finish 9,07  
5   Maria Åkerblom -92 Malmö AI 8,86  
6   Louise Nyberg -92 IK Finish 8,84  
7   Sofie Eriksson -92 Malmö AI 8,78  
8   Nicole Möllerberg -92 Malmö AI 8,53  
9   Elin Dulke -92 IFK Lund 8,25  
10   Ellen Isacsson -92 Åhus FIK 7,86  
11   Mimmi Christiansson -92 Hässleholms AIS 7,52  
12   Lisa Laursen -92 Hässleholms AIS 7,04  
13   Anna Karlsson -92 Hässleholms AIS 5,87  
14   Tilda Helgesson -92 Åhus FIK 5,86  
         
Klass   Namn Förening Resulat Vind
F12  Snabbaste 12-åring  Final     Vind: +0,0      
1   Louise Arvidsson -93 Vittsjö GIK 11,31  
2   Amanda Larsson -93 Hässleholms AIS 11,91  
3   Lina Nilsson -93 Hässleholms AIS 11,96  
4   Bella Gustavsson -93 KFUM Kristianstad 12,01  
5   Alexandra Ekdahl -93 Vittsjö GIK 12,06  
6   Frida Andersson -93 KFUM Kristianstad 12,08  
7   Caroline Håkansson -93 Åhus FIK 12,12  
  Louise Nilsson -93 KFUM Kristianstad ej start  
         
F12  Snabbaste 12-åring  Försök  Heat 1     Vind: +0,0    
1   Alexandra Ekdahl -93 Vittsjö GIK 11,82  
2   Amanda Larsson -93 Hässleholms AIS 12,04  
3   Bella Gustavsson -93 KFUM Kristianstad 12,07